Az érzelmi megcsalás meghatározása kissé nehéz lehet. A szakemberek szeirnt ez az a jelenség, amikor egy kapcsolatban az egyik fél nem a másik fél felé mutat olyan érzelmeket, amelyeknek egy kapcsolatban meg kell lenniük, hanem egy harmadik fél felé.
Ilyen érzelem például a bizalom, a szeretet, a sebezhetőség – ha ezeket az egyik fél egy harmadik személy felé sokkal inkább érzi, mint a párja felé, akkor előfordulhat, hogy érzelmi megcsalásról beszélhetünk – főleg, ha a kapcsolatban ezek valamelyike hiányzik vagy sérült. Vannak olyan szokások, amelyek érzelmi megcsaláshoz vezethetnek. Mutatjuk, melyek ezek!
A felek nem foglalkoznak egymás érzelmi szükségleteivel: a pár egyik tagja magányosnak érezheti magát a kapcsolatban, a párja nem adja meg neki érzelmileg azt, amire szüksége lenne.
Rendszeres vissza- és elutasításba ütköznek: hiába keres az egyik fél támogatást vagy bátorítást a kapcsolatban, a párja nem adja meg.
Gondok és gondolatok megosztásának hiánya: a személyes témák megbeszélésének a hiánya is érzelmi megcsaláshoz vezethet.
Nem állítottuk fel idejében a határokat: a kapcsolat szabályait időben tisztázni kell, ennek hiányában előfordulhat például, hogy probléma esetén előbb másnál keresünk érzelmi támogatást a partnerünk helyett.
Kerüljük a konfliktusokat: és ennek hatására a problémákat inkább mással beszéljük, illetve mással oldjuk meg a párunk helyett.
Másokkal való flörtölés: szinte egyértelmű jele, hogy máshol keressük azt a valamit, amit hiányolunk a kapcsolatunkban.
Magunkban tartjuk a problémáinkat: amit nem lehet a végtelenségig bírni, ezért valakivel megbeszéljük azokat–- és ez nem a párunk.
Mi lehet a megoldás?
Nos, a szakemberek arra biztatnak, hogy mindenféle feszültség vagy probléma esetén üljünk le és beszélgessünk. Sokat és őszintén. Hogy mindketten tisztában legyünk azzal, mit és hogyan érzünk–- és tudjunk tenni a kapcsolatunk (és saját magunk) megmentése érdekében.